Terapie barvami v zimě
COLORTERAPIE A CHROMOTERAPIE V ZIMĚ
aneb potíže, které jsou spojené s ledvinami a močovým měchýřem
V zimních měsících jsme více náchylní na řadu nemocí oproti jiným měsícům v roce. Působení mrazu, větru a vlhkost vzduchu naruší řadu pochodů v našem organismu. Měli bychom především chránit v našem organismu oslabenou energii a posilovat vnitřní teplo – tedy hodně odpočívat, vyvarovat se emočnímu vypětí a být dostatečně v teple.
Na podzim v přírodě vše upadá ke spánku a zima už je období naprostého klidu. Tak stejně je nastavený i náš organismus a v něm i naše pochody. Náš organismus by se měl dostat do klidu. Jinými slovy měli bychom více odpočívat, rozjímat, meditovat, holdovat klidu a pokoji. Měli bychom chodit brzy spát, později vstávat (pokud chodíme do práce, tak je jasné, že s tím nic neuděláme), ale o to více bychom se měli vyhýbat extrémním aktivitám – řídíme se jednoduchým pravidlem – neměli bychom se příliš unavovat.
Máme tu dva velice důležité měsíce - leden a únor, a v tuto dobu jsou nejvíce náchylné orgány ledviny a močový měchýř. Pokud v zimě o tyto orgány dostatečně nepečujeme, může se nám to později projevit v řadě zdravotních potíží.
Jako hlavní barva období zimy je tmavě modrá až černá. Pokud někdo doslova nesnáší tuto barvu nebo naopak ji všude vyhledává a upřednostňuje, může mít oslabené ledviny. Mimochodem všimli jste si, že teď v zimě hodně lidí se právě nejvíce obléká do tmavých oblečení?
Proč je důležité pečovat o ledviny a močový měchýř?
Tyto orgány tvoří jeden z hlavních základů detoxikace těla. Nicméně i pro náš imunitní systém je nutné mít v pořádku ledviny, s kterými je spoje i činnost lymfatického systému.
MĚSÍC LEDEN
Patří mu močový měchýř a jeho doba maximální činnosti je v rozmezí 15.00 – 17.00 hod.
Právě v tuto dobu lidé jsou více unavení, podráždění či neklidní.
Nejčastější psychické projevy spojené s oslabeným močovým měchýřem jsou:
depresivní stavy, neklid, bázlivost, nesmělost, neschopnost uvolnit se, neschopnost vlastní cíl života…
Nejčastější fyzické projevy spojené s oslabeným močovým měchýřem:
časté bolesti hlavy, vypadávání vlasů před 40 rokem života, šedivění, ztráta lesku, poruchy sluchu nezapříčiněné úrazem, některé formy artritidy a osteoporózy, chladné končetiny…..
Konkrétní jednotlivé potíže:
močový měchýř – celkovému okruhu patří barva tmavě modrá, touto barvou i posilujeme močový měchýř, ale potíže řešíme červená, oranžová
- zánět - akutní potíže červená
- diuretikum k povzbuzení močení - oranžová
- močové kameny, písek - oranžová, žlutá
MĚSÍC ÚNOR
Patří mu ledviny a jeho doba maximální činnosti je v rozmezí 17.00 – 19.00 hod. Právě v tuto dobu cítíme velkou únavu, vyčerpanost, letargii.
Proto je dobré v tuto dobu více pít a věnovat se ledvinám.
Nejčastější psychické projevy spojené s oslabenými ledvinami:
Hlavní emocí ledvin je strach. Pokud žijete neustále ve stresujícím prostředí, energie ledvin se vyčerpává. Další potíže je duševní neklid, úzkostlivost, obavy, neodůvodněný strach i o druhé, nesmělost, bázlivost, fobie, smutek.
Nejčastější fyzické projevy spojené s oslabenými ledvinami:
Ovlivňují močový měchýř, nadledvinky, mužský i ženský genitál, klouby, kosti, zuby, štítnou žlázu, vlasy.
Tedy konkrétně: záněty v hrdle, časté angíny, astma, ušní šelesty, nedoslýchavost, potíže s plícemi. Potíže s dolními končetinami (křeče, slabost, ochablost), chladné končetiny, některé formy artritidy a osteoporózy. Bolesti v kříži a bederní oblasti, ztuhlost zad. Potíže v sexuální oblasti, hormonální potíže, poruchy plodnosti, sklon k potratům, poruchy menstruace, potíže s prostatou, časté močení, větší kazivost zubů, potíže s vypadáváním vlasů…
LEDVINY – celkovému okruhu patří barva tmavě modrá (s touto barvou i posilujeme), ale potíže ledvin se řeší pomocí barvy oranžové, oblast nadledvinek žlutá. Tedy oslabená činnost, regenerace, prochladnutí ledvin oranžová, ale i tmavě modrá.
- akutní zánět oranžová na postiženou oblast, včetně oranžová i působení na oblast pupku
- chronické potíže oranžová na postiženou oblast, včetně oranžová na oblast pupku
- ledvinové kameny, písek - oranžová, žlutá
- ledviny posílení – své opodstatnění má zde i barva purpurová. V případě, kdy jsou ledviny příliš vyčerpané, tak jim nejprve dodávám barvu purpurovou, neboť tato barva všeobecně povzbuzuje příliš vyčerpané orgány. Z důvodu vysokých vibrací by však měla být používána střídmě, proto opravdu jenom na začátku terapie. Nicméně je to velice silná energie a ne všichni tuto barvu mohou snést.
NADLEDVINKY – žlutá, částečně i fialová, na posílení jako u ledvin může být i purpurová.
I když ledviny jsou hlavně spojené s oranžovou a nadledvinky se žlutou, přesto je to bráno jako celek, tedy na ledviny působíme jak oranžovou, tak i žlutou.
S ledvinami mají souvislost i HORMONÁLNÍ PORUCHY. Tedy trpíme-li hormonálními poruchami, je třeba posilovat i ledviny.
hormonální poruchy - indigo oblast hlavy a spánků, fialová oblast hlavy a kolem páteře – důležité posilovat ledviny i podbřišek oranžovou. V některých případech se osvědčila i barva růžová, která uvolňuje emoce, což je s hormonálními poruchami spojeno.
štítná žláza – hypofunkce oranžová společně s modrou, hyperfunkce modrá, ale celkově štítnou žlázu velice dobře posiluje barva bílá.
frigidita - červená (spodní část od ohanbí po pupek), oranžová (oblast mezi vaječníky), fialová (oblast páteře a spodní část zad v úrovni křížové kosti). Na uvolnění je dobrá i barva růžová, ale dobře účinkuje i purpurová. Posílit ledviny.
impotence - červená oblast varlat, oranžová podbřišek, fialová spodní část zad v úrovni křížové kosti. Na uvolnění je dobrá i barva růžová, ale dobře účinkuje i purpurová. Posílit ledviny.
ochabující pohlavní síla - červená, oranžová, ale dobré zkušenosti jsou i s purpurovou.
pohlavní orgány poruchy činnosti - mužské červená, ženské červená spolu s oranžovou.
menstruační potíže -
- ztráta periody červená
- pomalý nástup menstruace oranžová
- nepravidelný cyklus oranžová
- premenstruační syndrom oranžová
- nadměrné krvácení indigo, modrá
- křeče při menstruaci fialová
Při menstruačních potížích osvětlujeme i fialovou spodní část páteře.
O oblast ledvin by měli obzvlášť pečovat mladé dívky, které i v zimě nosí bokovky a krátká trička. Právě ženy jsou na potíže ledvin a močového měchýře více náchylné.
ČASTÉ POTÍŽE, KTERÉ JSOU SPOJENY S LEDVINAMI A MOČOVÝM MĚCHÝŘEM:
Velice časté potíže, které ukazují, že bychom měli posilovat ledviny, jsou nám hodně známé BOLESTI A POTÍŽE S KLOUBY, KOLENY A KYČLEMI. Právě v zimě lidé nejvíce trpí těmito potížemi neboť to značí oslabení ledvin a močového měchýře. Nicméně na bolesti a podráždění všeobecně červená, oslabené kolena, klouby, kyčle barva žlutá (oranžová), oteklé klouby však barva indigo. Pokud kolena a kyčle bolí po námaze, tak barva modrá. Ale vždy je důležité posilování ledvin oranžovou.
POTÍŽE S PÁTEŘI – barva fialová, opět posílit ledviny oranžová.
STUDENÉ KONČETINY – na prokrvení červená, ale posílit i ledviny oranžová.
V zimě častěji dochází k vyčerpání psychiky. Je dobré se hodně obklopovat barvou indigo. Indigo uvolňuje duševní napětí, vyčerpání a přepracovanost. Harmonizuje při psychickém vypětí a regeneruje tak při celý organismus. Např. je dobré meditovat s touto barvou (vizualizace, prodýchávání, solarizace, Chromosol esence…). Na vyčerpané ledviny a močový měchýř dobře působí i barva purpurová. Tato barva člověka nakopne. Ale pamatujte, že zima je období klidu, takže tuto barvu používat na dobu nezbytně nutnou.
Každým dnem odevzdávají ledviny energii ostatním orgánům. Proto je opravdu důležité v zimě si odpočinout a zregenerovat ledviny. Je velice důležité si uvědomit, že v zimě je třeba shromažďovat duševní i fyzické síly na celý nadcházející rok. Pokud nenačerpáme, bude nám během dalšího období chybět. Je dobré se více obklopovat modrou lépe až tmavě modrou barvou. Indigo barva uvolňuje duševní napětí a vyčerpání.
A ještě na závěr:
V zimě málo slunečních dní a z toho jsou časté deprese z nedostatku světla – je dobré popracovat se žlutou barvou, nejlépe mezi obočím a v oblasti čela.
DALŠÍ POTÍŽE, KTERÉ SE V ZIMĚ VYSKYTUJÍ
Podpora imunity -
tyrkysová – podporuje obranyschopnost organismu, posiluje tvorbu imunitního systému a pomáhá proti virovým infekcím
oranžová – podporuje obranyschopnost organismu, aktivuje a posiluje imunitní systém
žlutá – podporuje obranyschopnost organismu a rovněž chrání organismus tak, že pročišťuje a odvádí z něj jedy a škodliviny. Při oslabené imunitě může být i zaplísněný organismus, obzvlášť střeva – pít žlutou solarizovanou vodu – žlutá (očista střev, plísně ve střevech).
červená – posiluje při infekčních onemocnění
Kašel -
kašel akutní, dráždivý – zelená (posiluje průdušky)
neutichající kašel – indigo (tlumí a zvlhčuje)
kašel vlhký – oranžová a poté zelená
kašel chronický nebo potíže se vykašlat – oranžová a poté zelená
průdušky, těžkosti dýchání – zelená a tyrkysová (posiluje), žlutá (snižuje sekreci hlenů)
Chřipka -
tyrkysová, žlutá – tyto barvy pročišťují organismus a odvádí z něj bakterie, viry, jedy a škodliviny z těla. Posilují a podporují imunitní systém, který hraje důležitou roli v obranyschopnosti organismu proti infekci.
tyrkysová, zelená – snižují možnou horkost v organismu
Horečka -
indigo (akutní), jinak zklidňuje modrá, tyrkysová, zelená
(při horečce je dobré použít i pyžamo nebo ložní povlečení v daných barvách + ostatní metody).
Nachlazení -
akutní stavy a prochladnutí organismu červená (ovšem pokud je bez horečky), rovněž oranžová žlutá. Doprovází-li bolest hlavy, tak modrá, zelená, tyrkysová (oblast hlavy)
rýma – posílení organismu tyrkysová.
Bolest v krku –
modrá, indigo, tyrkysová
(je dobré uvázat šátek kolem krku v daných barvách + ostatní metody)
Metody možného využití chromoterapie:
Nezapomínejte, že při metodách jako je vizualizace či prodýchávání je dobré začít bílou barvou. Neboť bílá zesiluje účinek jakékoliv barvy se kterou se během terapie pracuje, a také vytváří rovnováhu. Pročištění bílou barvou by mělo trvat asi 2 minuty.
Přímé metody chromoterapie:
- solarizace – pití barevné vody – velice účinná metoda s pozitivními výsledky
- koupel – barevné oleje, barevná sůl v koupeli
- vizualizace
- prodýchávání
- barevné brýle
- působení barevným světlem – biolampou
- Chromosol esence (odkaz kde najdete tyto esence viz. moje webovky)
- Osobní barevné spreje (odkaz kde najdete tyto spreje viz. moje webovky)
Ostatní způsoby, které na nás působí a mohou ovlivňovat:
- nošení barevného oblečení
- působení barevných kamenů
- konzumace barevných přírodních potravin
Tento seznam není míněn jako náhrada za klasickou medicínu. Je určen jen jako doplňková nebo preventivní terapie.
Prosím, NEKOPÍRUJTE tento článek bez mého souhlasu na jiné webové stránky. Sepsala jsem to jako návod pro vaši potřebu a využití.
Zpracovala Petra Mičulková